Mobil Uygulama

Mobil uygulama nedir,nasıl yapılır ?

Mobil uygulama, akıllı telefon veya tablet bilgisayar gibi bir mobil cihazda çalışmak üzere tasarlanmış bir tür uygulama yazılımıdır. Mobil uygulamalar sıklıkla kullanıcılara PC'lerden erişilenlere benzer hizmetler sağlamaya devam eder. Uygulamalar genellikle sınırlı işleve sahip küçük, bağımsız yazılım birimlerdir.

Bir mobil uygulama aynı zamanda bir etkileşimli uygulama, web uygulaması, çevrimiçi uygulama, iPhone uygulaması veya akıllı telefon uygulaması olarak da bilinir.

 

Mobil uygulamalar, genellikle PC'lerde bulunan entegre yazılım sistemlerinden uzaktır. Bunun yerine, her uygulama oyun, hesap makinesi veya mobil web taraması gibi sınırlı ve izole edilmiş işlevsellik sağlar.

Uygulamalar, ilk mobil cihazların sınırlı donanım kaynakları nedeniyle çoklu görevden kaçınmış olsalar da, özgünlükleri artık karakterlerinin bir parçasıdır çünkü tüketicilerin cihazlarının yapabildiklerini kendilerinin seçmesine olanak tanır.

En basit mobil uygulamalar, PC tabanlı uygulamalarından yola çıkar ve bunları bir mobil cihaza taşır. Mobil uygulamalar daha sağlam hale geldikçe, bu teknik bir şekilde azalmaya başlamıştır. Daha sofistike bir yaklaşım, hem sınırlamalarından hem de avantajlarından yararlanarak, özellikle mobil ortam için geliştirmeyi içerir. Örneğin, konum tabanlı özellikleri kullanan uygulamalar, kullanıcının PC'de olduğu gibi bir konuma bağlı olmadığı göz önünde bulundurularak, temelden mobil cihaza göre inşa edilir.

Uygulamalar iki geniş kategoriye ayrılmıştır: yerel uygulamalar ve web uygulamaları. Yerel uygulamalar, genellikle iOS veya Android olmak üzere belirli bir mobil işletim sistemi için oluşturulmuştur. Yerel uygulamalar daha iyi performansa ve daha ince ayarlanmış bir kullanıcı arayüzüne (UI) sahiptir ve genellikle piyasaya sürülmeden önce çok daha katı bir geliştirme ve kalite güvence sürecinden geçmeleri gerekir.

Web uygulamaları HTML5 veya CSS kullanılır.Bir tarayıcı üzerinden çalıştırıldıklarından minimum cihaz belleği gerektirir. Kullanıcı belirli bir web sayfasına yönlendirilir ve tüm bilgiler sunucu tabanlı bir veritabanına kaydedilir. Web uygulamalarının kullanılması için kararlı bir bağlantı gerekir.

Şu anda kullanılabilen birkaç uygulama türü vardır.

  • Oyun uygulamaları: Bilgisayar video oyunlarına eşdeğerdir ve en popüler uygulama türleri arasındadırlar. Tüm uygulama indirmelerinin üçte birini ve tüm tüketici harcamalarının dörtte üçünü oluştururlar.
  • Üretkenlik uygulamaları: Bunlar, e-posta gönderme, iş ilerlemesini izleme, otel rezervasyonu gibi çeşitli görevleri kolaylaştırarak iş verimliliğini artırmaya odaklanır.
  • Yaşam tarzı ve eğlence uygulamaları: Giderek daha popüler hale gelen bu uygulamalar , flört etme, sosyal medyada iletişim kurma ve video paylaşma (ve izleme) gibi kişisel yaşam tarzının ve sosyalleşmenin birçok yönünü kapsıyor. Netflix, Facebook veya TikTok gibi en çok bilinen uygulamalardan bazıları bu kategoriye girer.

Diğer uygulama türleri arasında, Amazon veya eBay gibi çevrimiçi mal satın almak için kullanılan mobil ticaret uygulamaları, bir gezgine birçok yönden yardımcı olan seyahat uygulamaları (tur ve bilet rezervasyonu, haritalar ve coğrafi konum aracılığıyla yollarını bulma, seyahat günlükleri vb.) bulunur.Ayrıca sağlık uygulamaları ve barkod tarayıcıları gibi yardımcı uygulamalarda son dönemlerde önplana çıkmıştır.