Logo Tasarımı

logo tasarımı,logo yapma,youtube logo yapma,logo oluşturma,logo çalışması

En basit düzeyde logolar, sevdiğimiz markaları tanımlamamıza yardımcı olan metin ve resimlerden oluşan sembollerdir. Ama çok daha fazlası olabilirler! İyi bir logo, markanızın temel taşıdır. Müşterilerin ne yaptığınızı, kim olduğunuzu ve neye değer verdiğinizi anlamalarına yardımcı olur. Küçük bir görüntü için bu çok fazla sorumluluk taşır.İşte logonun ne olduğu ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağından bahsedelim:

Logo nedir?

Logo, bir işletmeyi tanımlayan metin ve resimlerden oluşan bir semboldür. İyi bir logo, bir şirketin ne yaptığını ve marka değerlerinin ne olduğunu gösterir.Logo tasarımı, bir şirket için mükemmel bir görsel marka oluşturmakla ilgilidir. Bir logo genellikle bir sloganla birlikte bir sembol veya marka işareti,logo yazısından oluşur.

Bir logo ne işe yarar?
Logolar güzel görünmenin dışında bir şey yapar değil mi? Evet! Logolar birçok işleve hizmet eder.

Logo sizi rekabette öne çıkarır.

Belki de bir logonun en temel işlevi, işletmenize sizi diğer işletmelerden ayıran benzersiz bir işaret vermektir.İşletmenizin rekabeti varsa bu özellikle önemlidir (bunların% 99,9'unda vardır). İşletmeniz için bir logo almadan önce, kendinizi konumlandırabilmek için rakiplerinizin neye benzediğini araştırmak isteyeceksiniz.Elbette, potansiyel müşterilerin markanızı anlamaması için o kadar sıra dışı olmak istemezsiniz.

Logo, işletmeniz hakkındaki önemli bilgileri tanımlar.

İyi bir logo , işletmenizin sınırlarını belirlemenin yanı sıra , müşterinize şirketiniz hakkında bazı önemli bilgiler de sağlar:

İçinde bulunduğunuz sektörü, sağladığınız hizmeti, hedef demografinizi ve marka değerlerinizi iletebilir.

Örneğin, bir şirket, yazılım endüstrisinde faaliyet gösterdiğini göstermek için logolarına devre görüntüleri kullanabilir. Ya da yeşil / çevreci olmaya kararlı olduklarını belirtmek için belirli bir renk kullanabilirler. Ya da lüks olduklarını vurgulamak için şık bir yazı tipi kullanabilirler.

Bir logo marka tanınırlığı oluşturur.

Logolar aynı zamanda müşterilerinize var olduğunuzu hatırlatan görsel bir etki bırakır!

Başka bir deyişle, logolar bir işletme ile güçlü görsel ilişkiler oluşturabilir. Bu ilişkilendirme, müşterilerin markanızı akılda tutmasına yardımcı olur.

Logoları isimle veya isim olmadan anında tanınabilecek kadar her yerde bulunan Nike veya McDonalds gibi markaları düşünün. Logoların marka kimliğinin bu kadar merkezi bir parçası olması şaşırtıcı değildir .

 

Bir logonun unsurları nelerdir?
Artık bir logonun ne yaptığını bildiğimize göre, neyden yapıldığına bakalım. Kesin bir cevap olmasa da, bazı ortak logo tasarım unsurlarını sıralayabiliriz. Bu öğeler, 7 unsur biraraya gelerek logo oluşturmak için birlikte çalışır :

  • Tipografi

Biçim söz konusu olduğunda, bir logo genellikle bir tür tipografik unsur içerir. Bu, monogram tarzı tek bir harften işletmenin kısaltmasına veya tam unvanına kadar değişebilir.

  • Görüntüler

Bazen tipografiye semboller veya simgeler eşlik eder. Bunlar temsili olabilir veya soyut geometrik öğelerden oluşabilir.Bazı durumlarda, logolar aynı zamanda, belirli, bağımsız bir görüntü oluşturması gerekmeyen, küçük yıldızlar veya noktalı çizgiler gibi çizgi çalışması veya görsel noktalama işaretleri gibi dekoratif öğeler de içerir.

  • Renk

Formun ötesinde renk gelir. Logolar siyah beyaz , tek renkli veya çok renkli olabilir. Çok renkli logolar genellikle uyumlu renklerde tasarımı yapılırken, benzer tondaki renkler tamamlayıcı renk tonlarıyla kombine edilebilir hatta uzak veya zıt renk tonlarda renk paletinden tercih edilebilir.

  • Bağlam

Bazı durumlarda logo, kullanıldığı bağlamla da tanımlanır.Bununla birlikte, logoların ne zaman ve nerede uygulanabileceğini düşünmek önemlidir.Genellikle logoları çevrimiçi olarak, kartvizitlerde, vitrinlerde, reklamlarda yada basılı olarak görüyoruz. Ancak işletmenizin belirli ihtiyaçları olabilir.

  • Statik veya dinamik öğeler

Logo tasarımında durağan bir logo - var olduğu her yerde aynı görünen bir logo - ya da bağlamına göre değişen dinamik bir logo oluşturma kararıdır. Uygulamaya bağlı olarak öğeleri nasıl değiştirdiğine dikkat edin.

Bir logonun markalaşmadan farkı nedir?
Logolar ve markalaşma arasındaki farkı anlamakta gördüğümüz yaygın bir karışıklık var . Kulağa karmaşık gelebilir ama fark oldukça basittir.

Markanız, insanların şirketiniz hakkında sahip olduğu algılar bütünüdür. Başka bir deyişle, şirketinizin müşteri üzerinde bıraktığı büyük resim izlenimi olarak düşünülebilir. Bu izlenim, reklamlarınız, müşteri hizmetleri ve evet logonuz gibi birçok şey olabilir.

Doğru, logonuz markanızın bir parçasıdır. Örneğin, Apple logosu ikonik ve anında tanınmasının yanında, zarif, kullanımı kolay ve müşteri dostu marka kimliğini oluşturan niteliklere sahip olabilir. Bu nitelikler, reklam panosu reklamlarında, normal reklamlarda, web tasarımında ve site içi mağaza düzenindeki tasarım tercihleriyle ifade edilir. Logo basitçe bu şeylerle görsel ilişkiye sahiptir. Artı, kabul edelim ki, Apple, o sevimli, kısmen yenen Apple olmadan aynı olmazdı.

Logo tasarımı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Teknova yazılım olarak eksikliğini çektiğiniz durumlara yönelik firmalar,şahsi iş yapan meslek gruplarına logolar tasarlamaktan mutluluk duyarız.Logo tasarımı hakkında referanslarımızı inceleyebilir,ürünler kısmından bu çalışmaların detaylarını bakabilir veya hizmet satın alabilirsiniz.