E-ticaret

eticaret iş modelleri,eticaret yapmak,eticaret siteleri

E-Ticaret nedir?

E-Ticaret, çevrimiçi olarak gerçekleştirilen her türlü ticari işlemi ifade eder. E-ticaretin en popüler örneği, herhangi bir cihaz üzerinden internet üzerinden mal alıp satma olarak tanımlanan online alışveriştir. Bununla birlikte, e-ticaret, çevrimiçi açık artırmalar, ödeme ağ geçitleri, çevrimiçi biletleme ve internet bankacılığı gibi başka faaliyet türlerini de içerebilir.

E-ticaret, 2020'de 4.135 trilyon dolara ulaşması beklenen en hızlı büyüyen perakende pazarıdır .

Mobil ticaret, büyük ölçüde genişleyen pazar ve akıllı telefonların ve Y kuşağının çevrimiçi alışveriş rahatlığının etkisiyle yönlendirilen, hızla büyüyen yeni bir e-ticaret merkezidir. Mobil ticaret sektörü 2018 yılında bir önceki yıla göre satışlarda %39,1 artış yaşadı.

Farklı E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-ticaret tipik olarak işleme dahil olan katılımcıların türüne göre üç farklı modelde sınıflandırılır: B2B, B2C ve C2C. Genel olarak bu iş modelleri şunlardır:

 1. İşletmeler Arası (B2B)

  B2B, işletmelerin diğer işletmelere satış yaptığı zaman işleyen bir e-ticaret modelidir. Bu, ofis ekipmanlarını işletmelere toplu olarak satan kırtasiye mağazaları için tipik bir örnektir. Normalde B2B şirketleri, müşteriler toplu olarak satın alırlarsa birim başına indirimli bir oran sağlarlar ki bu işletmeler için büyük bir motivasyondur.

 2. İşletmeden Tüketiciye (B2C)

  B2C, tüccarların az miktarda ürün alan tüketicilere satış yaptığı en yaygın iş modelidir. B2C modelinin tanıdık bir örneği, tüketicilerin alışverişlerini haftalık olarak satın aldıkları ancak normalde toplu olarak hiçbir şey satın almadıkları süpermarketler olabilir.

 3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

  C2C, daha önce bir şey satın alan tüketicilerin bu ürünü başka bir tüketiciye satmaya çalıştıkları nispeten yeni bir iş modelidir. Ebay ve Amazon Dropshopping gibi pazarlar aracılığıyla, artık kullanmadığınız öğeleri satmak için bu kolay ve oldukça kazançlı olabilir.

E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

Son birkaç yılda e-ticaretin bu kadar patlayıcı bir büyüme göstermesinin birçok nedeni vardır. Gerçekten de, internetin günlük yaşamın vazgeçilmez bir gereksinimi haline gelmesiyle birlikte, işletmeler e-ticaretin sayısız avantajından yararlanmayı öğreniyorlar, bunlardan en önemlileri:

 • Küresel pazar: Fiziksel bir mağaza her zaman hizmet verebileceği bir coğrafi alanla sınırlı olacaktır. Bir çevrimiçi mağaza veya bu konuyla ilgili başka herhangi bir e-ticaret işi türü, pazar olarak tüm dünyada uygular. Yerel bir müşteri tabanından küresel bir pazara hiçbir ek ücret ödemeden geçmek, gerçekten çevrimiçi ticaretin en büyük avantajlarından biridir. 2018 yılında , küresel perakende satışların% 11,9'u çevrimiçi satın alımlardan geldi ve bu sadece yıldan yıla artacak şekilde devam etmesi planlanmaktadır.
 • 24 saat kullanılabilirlik: Çevrimiçi bir işletme yürütmenin bir başka büyük yararı da her zaman açık olmasıdır. Bir tüccar için satış fırsatlarında çarpıcı bir artış; bir müşteri için uygun ve hemen elde edilebilen bir seçenektir. Çalışma saatleriyle sınırlandırılmayan e-ticaret işletmeleri, müşterilere 7/24 ,365 gün  hizmet verebilir.
 • Daha düşük maliyetler:  E-ticaret işletmeleri, önemli ölçüde düşük işletme maliyetlerinden yararlanır. Satış personelini işe almaya veya fiziksel bir vitrini korumaya gerek olmadığından, büyük e-ticaret maliyetleri depolama ve ürün depolamasına gider. Stoksuz satış işi yürütenler, daha düşük ön yatırım gereksinimlerinin keyfini çıkarırlar. Satıcılar operasyonel maliyetlerden tasarruf edebildiklerinden, müşterilerine daha iyi fırsatlar ve indirimler sunabilirler.
 • Envanter yönetimi: E-ticaret işletmeleri, sipariş, teslimat ve ödeme prosedürlerini hızlandırmak için elektronik araçlar kullanarak envanter yönetimini otomatikleştirebilir. İşletmeleri operasyonel ve envanter maliyetlerinde milyarlarca tasarruf ettiriyor.
 • Hedefli pazarlama: Böylesine zengin müşteri verilerine erişim ve gelişen endüstri trendlerinin yanı sıra müşteri satın alma alışkanlıklarını takip etme fırsatı sayesinde, e-ticaret işletmeleri çevik kalarak pazarlama çabalarını daha iyi tasarlanmış bir deneyim sağlamak ve daha fazla yeni müşteri bulmak için şekillendirebilir.Binlerce müşterinize ilk isimleriyle hitap etme şansınız olduğunu bir an için düşünün; bu mükemmel bir durumdur.
 • Niş pazarlara hizmet verebilir: Niş bir işi yürütmek zor olabilir. Niş bir ürünü popüler hale getirmek için ölçeklendirmek zahmetlidir. Öte yandan, e-ticaret perakendecileri küresel bir pazara girerek, daha fazla yatırım yapmadan oldukça karlı bir niş iş kurabilir. Çevrimiçi arama yeteneklerini kullanarak, dünyanın her köşesinden müşteriler ürünlerinizi bulabilir ve satın alabilir.
 • Her yerden çalışmak: Genellikle, bir e-ticaret işi yürütmek, 9'dan 5'e kadar bir ofiste oturmanıza veya her gün işe gidip gelirken acı çekmenize gerek olmadığı anlamına gelir. İşletmenizi dünyanın her yerinden yönetmek için gereken tek şey bir dizüstü bilgisayar ve iyi bir internet bağlantısıdır.

Bir E-Ticaret İşletmesi Nasıl Kurulur?

Bir e-ticaret çevrimiçi mağazası oluşturmaya nasıl başlayacağınızla ilgili mantıklı bir sıra vardır. Gerçek bir çevrimiçi mağaza kurmak muhtemelen bir günden daha kısa sürse de, karlı bir e-ticaret işini araştırmak, inşa etmek, başlatmak ve büyütmek, bir dizi adım ve karar içeren çok katmanlı bir süreçtir.

Bir ürün seçme ve tedarik etme

Bir e-ticaret işi kurmanın ilk adımı, hangi ürünleri satacağınıza karar vermektir. Karlı bir fikir bulmak zor bir iş olabilir, bu nedenle ciddi bir araştırma ve düşünmeye hazır olun. Gelecekte kâr elde etmenize ve işi ölçeklendirmenize olanak tanıyan, sağlıklı marjlara sahip ürünleri seçmeniz çok önemlidir. Ne satmak istediğinizi öğrendikten sonra, ürünleri nasıl ve nereden temin edeceğinize karar vermeniz gerekir. Kaynak ürün,envanter,toptan imalat ve dropshipping gibi tekniklerin farkındalığı önemlidir.

Önceden araştırma ve planlama yapmak

Ürün fikriniz, pazarın hangi yönlerini araştırmanız gerektiğini belirleyecektir.Ancak araştırmanız gereken en önemli alanlardan bazıları rekabetiniz, fiyatlandırma stratejiniz ve benzersiz değer teklifiniz olacaktır . Bu noktada, büyüme stratejinizi görselleştirmenize ve olası tehdit veya engelleri belirlemenize yardımcı olacak bir iş planı hazırlamak da iyi bir fikirdir.

Markanızı doğru bir marka yapmak

Artık umut verici bir ürün fikriniz ve pazara dair net bir genel bakışınız olduğuna göre, markanızın adı, alan adı, marka yönergeleri ve logonuz gibi mağazanızın temel unsurlarını düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Markanızı en başından doğru bir şekilde ele almak, büyümeyi hızlandırmaya ve potansiyel müşterilerin kalbini fethetmeye yardımcı olabilir. Dikkatinizi mağazayı oluşturmaya çevirmeden önce , işletmenizin iyi bir başlangıç ​​yapabilmesi için SEO'nun temellerini incelemek yada seo uzmanının vereceği hizmetlere biraz zaman ayırmalısınız .

Nasıl satacağına karar vermek

Online mağazanızın fiili kurulumu iki şekilde gerçekleştirilebilir:

Sıfırdan bir e-ticaret mağazası oluşturabilirsiniz:

Bu yaklaşım, ya kendiniz geliştirmek ya da sizin için yapması için bir serbest çalışan / ajans tutmak anlamına gelir. Daha uzun sürebilir ve daha maliyetli olabilir, ancak özel bir çevrimiçi mağaza oluşturmak %100 özelleştirmeyi garanti edecek ve size tüm kararları verme gücü verecektir.

Online mağaza oluşturmayı hızlı ve kolay bir süreç haline getiren Shopify gibi kullanıma hazır bir e-ticaret platformu kullanabilirsiniz . Bununla birlikte, platform tarafından sağlanan mevcut bir tema ve araç havuzundan seçim yapmanız gerekeceğinden, daha az özelleştirme anlamına da gelecektir. Bir stoksuz satış işi yürütmeyi tercih ederseniz, Amazon Dropshopping gibi e-ticaret çözümleri mağazayı yerden kaldırmanıza ve birkaç saat gibi kısa bir sürede satış yapmaya başlamanıza olanak tanır.

Başlamadan önce: 

Bu aşamada, mağazayı World Wide Web'e çıkarmak için can atacaksınız. Ancak, lansmanınızın başarısını ölçmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Temel performans göstergelerinizi önceden tanımlamak , ilerlemenizi ve performansınızı izlemenize ve ortaya çıkan sorunları çözmenize yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli şeyler arasında sosyal medya profillerinizi oluşturmak, e-posta pazarlamanızı hazırlamak, Google Analytics'i yüklemek, anahtar kelime araştırması yapmak, gönderim stratejinizi tanımlamak ve lansman tanıtım planını tamamlamak yer alır. Evet, bu çok fazla iş ama iyi bir başlangıç, yapılan işin yarısıdır. 

Başladıktan sonra: E-ticaret dünyasına hoş geldiniz! Gerçek işin başladığı yer burasıdır. Çevrimiçi mağazanızı açtıktan sonra, hemen promosyon aşamasına geçmelisiniz. Mağazanızı pazarlamak ve dönüşümleri optimize etmek artık günlük ekmek tüketiminiz gibi zorunlu bir süreçtir. Envanterinizi düzenli olarak genişletmeyi veya yenilemeyi de denemelisiniz. Yeni ürünlerinizi dakikalar içinde ithal edebildikleri için, dropshopper'lar için yapılması özellikle kolay bir şey , ancak ürünleri kendiniz üretiyor veya yapıyor olsanız bile bu bir öncelik olarak kalmalıdır. 

Teknova yazılım e-ticaret sayesinde işinize yönelik satışları dijital dünyaya taşımak ve her bir sürecinde size başarılı bir yol katetmenizi sağlayacak çalışmalar ve hizmetler sunar.