SEO İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

işletmeler için,seo,avantajları,çalışması,dijital pazarlama,ppc,tıklama başına maliyet,seo stratejileri

Günümüzde dijital dünya sınırları aşan bir noktaya geldi.Oturduğunuz yerde bir tıklamayla yurtdışından bir ürün almak bile kolaylaştı.Ayrıca işletmelerin dijital alanda pazar payıda büyümüş oldu.Bu işletmelerle birlikte e-ticaret alanında daha fazla kazanç fırsatları yaratılmasını sağladı. Peki, teknoloji bu denli dönüşüp geliştiği durumda pazar payına bağlı işletmelerin hangileri olumlu şekilde büyümektedir ?

Elbette, teknolojik gelişmeleri takip edip sayısız rakiplerinden sıyrılarak öne çıkmayı başaran işletmeler büyümektedir.Bu durumda işletmelerin bir adım öne çıkmasına en önemli etki eden çalışmalardan biri SEO dur.

SEO için işletmelerin varlığı dijital dünyada daha görünür kılmak yada fark edilebilir hale gelmesini sağlamaktır.

SEO; Search Engine Optimization açılımına sahiptir ve arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeleşmiştir.İnternet sitenizi organik trafik yaratmasını sağlayarak,reklam gerekmeden arama motorlarında üst sıralara yükselmesini sağlayan sistemler bütünüdür.

Bir işletmenin internet sitesiyle öne çıkmasını sağlayan bu unsurların arasında anahtar kelime ,başlık, popüler siteden alınan backlink,sık sık güncellenen içeriklerin oluşturulması şeklindedir. Bu etkenlerin ne kadar muazzam kullanıldığı bir internet sitenin arama motorlarında ne kadar önplana çıktığıyla alakalıdır.

İnsanlar artık bir ürün ve hizmeti almadan önce internette araştırma yapmakla ilk adımı atıyor.Arama motorunda yapılan bu işlem potansiyel müşterilerin aradığı ürün ve hizmeti nereden aldığını büyük oranda etkiliyor. Özellikle arama motorları arasında popüler olan Google,kullanıcılara daha iyi hizmet vermek için bir takım yöntemler akışını sunarak aradığı konuya uygun sonuçların sıralamasını yaratmaktadır.Bu sıralamada ilk sırada olmak işletmeler için her zaman önemlidir. Eğer bu sıralamada işletmenizin ön sıralarda olmasını istiyorsanız seo stratejilerini işletmenize ait web sitesinde uygulamanız gerekir.

 

İşletmeler İçin SEO Neden Zorunlu?

Hemen hemen tüm işletmeler online şekilde hizmet vermeye başladı.Dolayısıyla dijital pazarlama stratejileri e-ticaret siteleri için önemli hale geldi.

Seo dijital pazarlama sürecinin kritik önemli bir adımıdır. Çünkü web sitenizdeki Google vb arama motorlarında üst sıralara yükselmesini sağlar ve bu çalışmalar dijital dünyada var olduğunuzu hedef kitle ve rakiplerinizin olduğunu gösterir.Böylece internet siteniz her gün ziyaret edilir.

İşletmelerin rakiplerinin dijital dünyada kıyasıya mücadelesinin olacağını düşünürsek seo çalışmaları da kurallarına göre hareket edilmesi tercih değil zorunluluk haline gelmektedir.Yani dijital pazarlamada işletmeler için seo çalışması mecburi görünmektedir.

Seo'nun bir diğer özelliği internet sitenize ziyaretçi çekmesidir.Elbette ziyaretçi çekmenin başka yöntemleri de vardır.Ziyaretçilerin bir kısmının potansiyel müşteriye dönüşmesi gerekmektedir.Dolayısıyla seo izlenecek yöntemlerin arasında dijital pazarlamada yüksek oranda geri dönüşüm sağlar.

Doğru uygulanan stratejilerle işletmenizin internet sitesi fark edilerek hedef kitlenize geri dönüşler kesinlikle yapılır.

SEO’nun en büyük avantajlarından biri reklam vb. durumlar için ağır bütçeler talep etmemesidir. SEO, diğer alternatif yöntemlere göre daha uygun maliyetli ve etkili bir yöntemdir.Birçok işletme bunun önemini anlayarak yatırım yapmaya başladığı seo analizi işletmelere getiri noktasında en etkili uygun fiyatlı yatırım aracı olarak tercih edilir.

Tıklanma başına ücret ödenmesiyle oluşturulan reklamlar internet sitelerini bir yere kadar ön plana çıkartır ve zamanla reklam maliyeti işletmelerin giderlerini yükseltebilir.İşletmeler için seo çalışması sunduğu avantajlarla e-ticaret sitelerinide kendisine çekmektedir.

 

İşletmeler İçin SEO Hangi Avantajları Sağlar?

 • Arama sonuçlarında uzun zaman diliminde konumlandırma sağlar.Bir işletmenin internet sitesi arama motoru optimizasyonuyla bir konum elde ettiğinde PPC tıklama başına ödemeye göre daha uzun süre o konumda kalır.
 • Arama motoru optimizasyonu hep ucuz bir yöntem olmuştur ve diğer arama motoru stratejilerinden daha uzun süreli bir çözüm olarak karşımıza çıkar.
 • İşletmelerin satış hacmini yükseltip kar getirerek herhangi bir pazarlama hizmetlerinden daha fazla yatırım getirisi sunar.
 • Ölçülebilir sonuçlar elde ederek işletmelerin hedeflerine ne kadar yakın olduğu hakkında bilgi verir.
 • Yapılan araştırmalarda internette arama yapan kişilerin, reklamsız şekilde ilk sıralarda çıkan sitelere daha çok güven duydukları saptanmıştır. Yani SEO çalışmaları işletmelerin güvenilirliğini sağlayarak ziyaretçilerin etkileşim içine girmesini sağlar.
 • SEO, işletmelerin hedef kitlesine ulaşmasını kolaylaştırır.
 • Şirketlerin marka bilinirliğini arttırır.
 • Stratejik SEO çalışmaları, ads kampanyaları için yani reklam için daha az maliyetlerin harcamasına katkıda bulunur.
 • Arama motorlarında işletmelerin web sitesini daha üst sıralara yükselerek organik trafik akışı yaratır. 
 • Şirketlerin e-ticaret dünyasında sektörel ilişkiler yaratmasına yardım eder.
 • Doğru yapılmış stratejilerin oluşturulmasıyla işletmelerinin büyümesine yarar sağlar.
 • SEO çalışmaları, bir e-ticaret sitesine bağlı aramaların uyumlu hale gelmesine katkıda bulunur.
 • SEO çalışmaları sonucunda kullanıcının kolaylığı noktasında mobil konumunuzun iyileştirmesine destek verir.
 • SEO çalışmaları, işletmelerin ziyaretçi sayılarını arttırmanın yanında potansiyel müşterilerinizin sayısını arttırarak daha çok satışın yapılmasını sağlar.

 

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İnsanlar bir hizmete yada bir ürüne ihtiyaç duyduğu zaman belirli soruları arama motorlarına yöneltmek isterler ve bu soruların cevaplarını da karşısına çıkan sonuçlardan almaya çalışırlar. Google algoritmaları,kodlama yazılım hakkında herhangi bir deneyiminiz yoksa seo çalışmaları için profesyonel olarak Teknova yazılım ekibinden destek almayı düşünebilirsiniz.Çünkü seo çalışmaları bir sefere mahsus uygulanıp sonuç alınan bir yöntem değildir. Ayrıca her işletmenin internet sitesine uygun ve özel geliştirilmesi önemlidir.

İşletmenize ait internet sitenizin trafiğini ve satışını arttırmak için yapılması gerekenleri profesyonel bir destek ile en iyi şekilde belirleyebilirsiniz. Site içi, site dışı SEO çalışması olmak üzere iki kısımda uygulanır.

Başlık etiketi,sayfa yükleme hızı,sitenin mobil dostu olması,arama hacmi, rekabet, amaç, görsel kullanımı, sitenizin URL yapısı, açıklama etiketi vb. gibi kriterler dikkat edilerek uygulanması gereken çalışmaların bütününü kapsar. Bu çalışmaların süreklilik, özveri ve sabır gerektirdiğini de unutmayın.Tek başına seo çalışmaları yeterli olmadığı durumlarda olabilir.

Dijital pazarlama dünyasında, yapılan her çalışma tek başına mükemmel sonuç verecek diye bir kaide yoktur.Yapılan her çalışmada başka stratejiler geliştirilmelidir. Yani SEO çalışmaların size beklentinize karşılık vermesi için web sitenizin temel ve teknik optimizasyonları gözden geçirilmeli, hedef kitleyi iyi anlamalı analiz etmeli  yüksek kaliteye sahip içerik üretmeli ve markalaşma çalışmaları yaparak internet sitenizi her yönden seo analizleriyle desteklemelisiniz.

Yorum Yap


2 Yorum

TY

Louise Armero

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

CEVAP:

TY

Teknova Yazılım

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.