NFT'lerin Avantajları

nft,blokzincir teknolojisi,kripto varlık,para,token,merkeziyetsiz,dağıtık veri yapısı

  • Benzersizlik Temsili ve Telif Hakkı Koruması

NFT’ler belirli biricik, benzersiz varlığı (sanat eseri, belge, fiziki ürün vb.) temsil eder yada ona erişimi sağlar.Yapısal özelliklerinden dolayı NFT’ler diğer tüm blokzincir üzerinde üretilen kripto varlıklardan farklıdır.

NFT’ler benzersiz oluşunu temsil ederken üreticisi yada sahiplik durumu hakkında bilgileri de güvenilir şeffaf şekilde kayıt altına alır. Bakıldığında kolay şekilde çoğaltılan dijital sanat eserleri telif haklarının korunması veya izinsiz kullanımı önlemesi en önemli sıkıntıların başında gelir.

Bir NFT’nin orijinal olup olmadığı yada kime ait olduğuna dair bilgiler kolaylıkla alınabilir.Blokzincir teknolojisindeki her bir protokol üzerindeki zaman damgası sayesinde kayıt altına alınan NFT ve buna dair detaylı içeriği; varlıkla ilgili bilgilerin şeffaf şekilde kontrolü sağlanabilir.Telif haklarına göre NFT’nin korunması üretimi esnasında programlanmış akıllı sözleşmelerle önemli bir katma değer etkisi gösterir.NFT üreticisi bir NFT satıldığında üretici programlanan şartlara göre telif hakkını da satış geliri üzerinden belirli oranda alabilmektedir.

 

  • Yeni İş Modellerine İmkan Vermesi

NFT’ler blokzincir teknolojisinde varolan sistemleri farklı hale getirerek yeni örnek vakalar ortaya çıkarabilir.Örnek vakalardan en önemlisi dijital varlıkların otantik yapısı ve benzersiz oluşu garanti altına alınıp tokenize edilmesini sağlamaktır.

NFT’ler dijital olarak üretilen sanat eserleri için başarılı kullanışlı yenilikçi bir yönetişim yaklaşımını getirir. Sanatçının vereceği konsere özel tasarlanmış konser biletini NFT olarak açabilir. Token halinde olan bu bilet orjinalliğini ve benzersizliğini koruyabilir.Yani herhangi bir konser biletinden özgün şekilde farklılığını kanıtlamış olur.

Benzersiz şekilde koruması ,tek yegane oluşu fiziksel ve dijital varlıkların tokenlaştırılmasına imkan veren bu kripto para çeşidi blokzincir teknolojisinin altyapısına bağlı yeni iş modelleri gelişmesini sağlar.

NFT’ler benzersiz varlığı veya değeri temsil ettiğinde onu programlanabilir bir moda getirir.Varlığın sahip olduğu değerleri akıllı sözleşmeler sayesinden program ekleme yapılmasıyla değer kazandırılabilir. Bir sanat eserinde yada bir müzik grubunun albümünün sunduğu müzik eserlerini NFT hazırlanırken ilave değer eklenmesi mümkün hale gelmiştir.

Proje olarak üretilen NFTler müzik eserleri gibi benzersiz ürün veya hizmet erişimini sağlayacak halde programlanmıştır.Yani token üreticileri bu proje kapsamında müzik eserine erişmenin yanında müzik grubunun konserlerinde kendilerine ait erişim yada o NFT ye sahip olanlar için üretilmiş dijital tasarımlara erişim imkanı sağlar. Benzersiz olmayan varlıklar NFT ye eklenerek yapılacak farklılaştırma ile yine benzersiz yeni bir değer ortaya çıkarabilir.

 

  • Fiziksel ve Dijital Dünya Entegrasyonu

Fiziksel dünyadaki varlıkları benzersiz şekilde korunmasını sağlayarak dijital dünyada var olması NFT ler sayesindedir.NFT ler fiziksel dünyadaki hizmetlerin tokenize edilmesiyle dijital dünyada temsil edilir ve yönetilir.

Bu temsili sürecinde blokzincir teknolojik altyapısıyla sağlanan şeffaflık takip edilebilirliğe de getirmesiyle fiziksel dünyada benzer uygulamalardan farklılaşır.

 Bu şekilde hareket edilmesi aracılara olan bağlılığı ortadan kaldırmasının yanı sıra,NFT ler dijital dünyaya entegre edilen fiziksel varlıkların güvenli ve daha düşük maliyetle verimli şekilde aracısız transfer veya satışı sağlamaktadır.

Bu zamana kadar NFT uygulamalarıyla lisanslar lüks tüketim olan ürünleri veya otomobillerin tokenize edilmesi üzerine çalışmalar da yapılmıştır.

 

  • Güvenlik

NFT lerin güvenlik noktasında avantajlı yanları iki şekilde değerlendirilebilir.

İlk güvenlik durumu NFT lerin blokzincir üzerinde üretildiğinden ötürü değiştirilemez şekilde kayıt altına alınabilmelerine sahip olmasıdır.

Blokzincir yapısı yapılan her işlem bilgisinin ağdaki işlemleri çözebilen kontrolünü sağlayan onaylayan düğüm adı verilen katılımcılar sayesinde kaydedilip paylaşıldığı dağıtık bir veri yönetim defteri yapısıdır.

Dağıtık veritabanı kriptolu algoritmalar ve merkeziyetsiz kontrol mutabakat ve onaylama mekanizmasından oluşan blokzincirlerdeki en önemli durum ağ katılımcıları tarafından gerçekleşmiş hesaplamalarla güvenilir şekilde işlemlerin gerçekleşmesidir.

Bu özelliği sayesinde blokzincir kullanıcılara merkeziyetsiz dağıtık veri yapılarıyla güvenliğin temelini oluşturur.

Teknolojinin sunduğu değiştirilemeyen kayıt sistemiyle NFTler varlıklarıyla orjinallik ve sahiplik bilgisi gibi yüksek güvenlik sunar. Başka bir güvenlik özelliği potansiyel siber saldırılara karşı ortaya çıkan tehditlerdir.Bugune kadar rapor edilen bir NFT saldırısı olmamıştır. Bir NFT ye sahip biri için gerekli öncelik kripto varlığa sahip saklama cüzdanının olmasıdır. Ve bu cüzdanın kendi güvenlik unsurları ötesinde kullanıcı tarafından da güvenlik tedbirleri  bulunmaktadır. Hem kripto varlık cüzdanı güvenliği hemde NFT sahibinin dijital okuryazarlık bilgisi NFT'lerin güvenlik limitlerinde etkili olmaktadır.

Yorum Yap


2 Yorum

TY

Louise Armero

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

CEVAP:

TY

Teknova Yazılım

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.