E-Ticaret Seo Rehberi

e-ticaret,seo rehberi,çalışmaları,faydaları

İngilizce Search Engine Optimization  söz öbeğinin kısaltılmasıyla bilinen SEO; Türkçedeki anlamı arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilir.Genel anlamda arama motorlarında internet sitelerinin kolay şekilde taranmasını sağlayan birtakım düzenlemeleri içerir.

Günümüzde ticari olarak yapılan işler teknolojinin gelişmesiyle dijital ortama taşınmıştır.Bu sayede e-ticaret ve seo gibi kavramlar sıklıkla karşımıza çıkar.E-ticaretle ilgili başarılı sonuçlar elde etmek için seo analizi ve çalışmalarını yaptırmanız gerekir.Böylelikle e-ticaret sitesi arama motoru sonuçlarında ilk sıralara yükselir.

E-ticaret sitesine sahip birinin veya e-ticaret sitesine seo hizmeti veren kişilerin e-ticarete dair seo çalışmaları hakkında bilgili olması gerekir.E-ticaretle ilgili bir insan seo hakkında bilgi sahibi olunca o kişiyi ve siteyi her zaman avantajlı olarak bir adım öne çıkarır. E-ticaret siteleri üzerinden gerçekleşen ürün satışlarında hedef kitleyi büyütmek için seo çalışmaları yapılır.Bu çalışmalar internet sitesinin organik trafiğini arttırarak hedef kitlenin müşteriye dönüşmesini sağlar.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Çalışmaları

Seo çalışmaları e-ticaret sitelerinde Google gibi arama motorlarında üst sıralarda olması için optimize edilir. Google’un yapay zekasına bağlı algoritmalarına bağlı şekilde siteyi tararak sıralamaları yapar.Google’ın bu özellikleriyle başarıyla sonuçlanan siteler anahtar kelimelerde başarılı sıralarla ilk sıralara yükselir. Nasıl bir seo çalışması yapılmasını gerektiği e-ticaret sitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Örneğin bir e-ticaret sitesi alt yapısına bağlı olarak özel seo çalışmaları gerekebilir.E-ticaret siteleri farklı algoritmaları içerebilir.E-ticaret siteleri için önemli kriterlerin başında site güvenliğini sağlamak için SSL sertifikası zorunluluğu bulunur.SSL güvenlik sertifikası verileri şifreleyerek daha güvenilir bir destek sağlar. Google 2018 yılından sonra birçok algoritmalarında güncellemeler yapmıştır.Bu değişikliklerle birlikte internet siteleri yeni seo kriterlerine göre seo analizi yapılmalıdır.Bir e-ticaret sitesinde yapılması gereken seo çalışmaları şunlardır;

  • Site Hızına Dikkat Edilmelidir:Algoritmalar güncellendikten sonra site açılış hızı önemli bir özellik haline gelmiştir.Mobil sitelerdeki hız ve kullanıcı deneyimi bu  performansı etkiler. Google 3 saniyeden fazla süren internet sitesi yüklemelerinde mobil sitelerde internet sitesini terk etme oranını %32 şeklinde belirlemiştir.Yüklenme süresi 10 saniye üzerinde olunca siteden çıkma oranı %132 olmuştur.Bu bilgilere bağlı e-ticaret sitesindeki ürünlerin yer aldığı sitede sayfa hızı kullanıcılar açısından önemli hale gelir. E-ticaret sitelerinde site hızını etkileyen önemli özelliklerden biri görsel boyutlarıdır.İnternet sitesinde bir görsel yüklendiğinde optimize edilerek küçük boyutlarda siteye yüklenmesi avantaj sağlayacaktır.Bunu sağlayan ücretsiz site seo araçları bulunmaktadır.
  • Kullanıcı Deneyimine Dikkat Edilmelidir: İnternet sitesindeki kullanıcı deneyiminde olumlu etkileri olarak tasarımlara önem verilmelidir.Kullanıcıların sitede gezinirken site içi deneyimi kolaylaştırılması sağlanmalıdır. Doğru bir kullanıcı deneyimi olması için doğru menü yapısı ve sepet adımı gibi tasarımların geliştirilmesi gerekir.Kullanıcıların deneyimine göre yön vermek için özel e-ticaret sitesini bize yaptırabilirsiniz.
  •  Mobil cihaz deneyimi önemlidir:Mobil uyumlu site tasarlatmak her akıllı cihazda uygun tasarımın optimize edilmesiyle size avantaj sağlar.Ayrıca kullanıcı deneyimini üst sıralara taşımak için sipariş,üyelik,gelişmiş ürün sıralama özelliklerini de e-ticaret sitesine yazılımsal olarak ekleyebilirsiniz.
  • Rakip Analizi Yapılmalıdır:Aynı sektördeki e-ticaret sitelerini kıyaslayın.İncelediğiniz sitelerdeki hataları doğruları eksik  fazlaları kontrol edin.Rakip analizinde ilk sıralarda bulunan yoğun satış yapan aktif siteleri inceleyin. Böylelikle müşterilerin neleri tercih ettiğini öğrenebilirsiniz.Aynı zamanda sitedeki içerikleri,kategori yazıları,ürün başlık,açıklama ifadelerini kategorilerine göre hareket etmeyi unutmayın.Bazı e-ticaret sitelerinde ürünle birlikte görsel bulundururken içerik üretmeyi önemsemiyorlar.Oysa içerik üretimi e-ticaret sitelerinde ürünü destekleyici etkili bir çalışmadır.
  • SEO Yapma Amacınızı Belirlemelisiniz:E-ticaret sitelerinde seo çalışmalarıyla organik trafiği arttırırsınız.E-ticaret sitelerinde çok tıklama almak isteyen insanların dijital reklam veya yatırımlara öncelik vermelidir.Dijital yatırımlarınızla e-ticaret sitesindeki tıklamaları arttırabilirsiniz. Google ads,sosyal medya reklamlarıyla bunu destekleyebilir alışveriş yapmalarını sağlayabilir satışları arttırabilir marka tanınırlığını arttırabilirsiniz.
  • SEO Perspektifinden Bakmalısınız: E-ticaret sitesi olsun yada olmasın tüm internet sitelerinde seo açısından herşeye bakarsanız başarılı olabilirsiniz.İnternet sitesindeki bağlantılar url linkler buna dahildir.Site içi seo yaparken iç bağlantı stratejileride seoya uygun olmalıdır. Doğru link inşası internet sitenizde başarılı olmayı sağlayan özelliklerden biridir. Url içinde sayfada yazıda geçen anahtar kelimeler bulunmalıdır.Uzun ve yanlış link inşası size seo açısından dezavantaj sağlayacaktır. Seo alanında çalışmaların gerçekleşmesi için bu bilgilere birçok yönüyle sahip olmanız gerekir.Seo uzmanı olarak bizden bu konuda hizmet alabilirsiniz.

 

E-Ticaret SEO Çalışmalarının Faydaları

Teknoloji ilerledikçe birçok sektör dijitalleşmektedir.İnternet kullanımının artıması e-ticaret sitelerini yaygınlaştırmıştır.E-ticaret sektörüde yüksek rekabetin olduğu bir sektördür.Bu kadar fazla rekabetin olduğu alanda diğer sitelerin önüne geçilmesi gerekir.

Rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız seo çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekir.

Seo çalışmaları e-ticaret sitelerinde epeyce fayda sağlar.Bu faydaların ana temelinde arama motorlarında internet sitesinin organik tıklamalarının artması ve yoğun ziyaretçi akışının olmasıdır. Ürün tanıtmak site tanıtmak gibi geleneksel reklam yöntemleri pahalı işlemlerdir.Seo çalışmaları bu geleneksel reklamlarına gerek olmadan çözüm üretir.Reklam için ayrılan bütçeler düşebilir bu da sitenize katkı sağlar. Seo analizi ürün sayfalarına hedef kitle ve müşteri potansiyelini arttırmasına imkan verir.Bu sayede satış oranları da artmış olur.

 

Yorum Yap


2 Yorum

TY

Louise Armero

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

CEVAP:

TY

Teknova Yazılım

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.