Seo Çalışması İçin Gerekli Kavramlar

seo ne içindir,kurgusu nasıl olmalı,sitenin popularitesi,doğallık,çeşitlilik,sadelik,farklılık,hizmet

SEO nun Türkçedeki karşılığı arama motoru optimizasyonu olarak karşımıza çıkar.Asıl amacı web sitelerinin arama motorlarına göre optimize edildikten sonra arama sonuçlarında daha iyi pozisyonda yada üst sıralarda listelenmesi için yapılan işlemlerin her birine denir.

SEO Ne İçindir?

SEO' yapılmasının gerekli nedeni internet sitelerinde bulunan içerik ürün hizmetleri hedef kitleye ulaştırarak var olan hedef kitleyi genişletmek amacıyla yapılır.Bu çalışmalar yapılırken arama motorlarına bağlı algoritmaların kriterlerine uygun şekilde yapılması gerekir.Site içi seo ,site dışı seo olmak üzere ikiye ayrılır.

Aslında SEO yu ifade ederken internet sitelerinin üst sıralara yükselmesi için yapılan site içi ve site dışı çalışmalar da denilebilir.Web sitelerini arama motorlarına göre optimizasyon yaparken önemli birkaç unsuru vardır.İçerik üreticisi olarak üretilen içeriklerin title,meta,heading etiketleri,anahtar kelimeler bunlardan bazılarıdır.SEO yapabilmek için daha bilmemiz gereken birçok kavram var.

Sitenin Popülaritesi

Önemli şartlardan biri sitelerin popülaritesinin yüksek olmasıdır.Bir internet sitesinin popülerliği ne kadar çoksa Google için o sitenin itibarının artmasını ve sitenin arama sonuçlarında üst sıralarda olmasını sağlayacaktır. Google'a göre bir sitenin popüler olması, o internet sitesinin paylaşımlarına,link url yapısına ve ziyaretçi sayısına bağlıdır.

Bir sitenin popülaritesi nasıl oluşur?

Bir sitenin popülaritesi internet sitesinin kaç farklı kişi tarafından paylaşılıp tanıtıldığına kaç kez gösteri aldığına bağlıdır.Bu kriterlerinden birinde herhangi bir fazlalık ve rast gitmeyen bir özellik olduğunda Google kriterleri açısından bu sitenin manipüle edilen spam bir özellik taşıdığına işarettir. Bu nedenle bir internet sitesinde doğal bir popülerlik sağlanması gerekir.

Doğallık

Doğallık SEO çalışmaları için önemli kriterlerden birisidir.Bir internet sitesinde Google da yükselmesi için o sitenin popülerliği yeterli gelebiliyordu.Ama popülerlik organik doğal yöntemler olması Google da yükselmesi için var olan etkendir. Doğallığa bağlı yapılmış seo analizleri sitenin sahibi dışında yapılması gerekir. Doğallık tamamen kullanıcılarla alakalı bir durumdur.İnternet sitesinde yer olan içerikle başka sitelerde sosyal medyada yada forumlarda linklerinin paylaşılması seo için kıymetlidir.Bu sayede Google açısından faydalı içeriklerin bulunduğu imajı yaratılmış olur.

Çeşitlilik

SEO çalışmalarında doğallığı sağlamak için çeşitlilik ön plana çıkmaktadır.Site içerisinde yapılan seo çalışmalarının zamanı ve yapısı çeşitliliği yaratan diğer özelliklerdir.

Sadelik

Sadelik, Google'ın kıymet verdiği faktörlerin arasında yer alıyor. Sadelik, webmasterlar tarafından ihmal edilen bir kavramdır. Sadelikte önemli olan ziyaretçinin gözünden bakara optimizasyon işlemlerini yapmaya çalışmaktır.İnternet sitesinden ziyaretçinin göz zevkine uymayan özelliklerin olması sadeliği bozar.Dolayısıyla içerik metin grafikler ziyaretçinin anlayabileceği sadelikte olmalıdır. Sadelik Google'ın dikkat ettiği bir kriterdir. Bu yüzden optimize çalışmaları için vazgeçilmezdir.

Farklılık

İnternet sitesinde yer alan içeriklerin özgün olması intihalden geçerek yazılmazı seo kriterlerinde açık ara yukarı sıralarda olmayı sağlar.İnternet sitesinden head meta title etiketleri içerik ve görseller özgün ve farklı olmalıdır.  Üretiken dijital içerikler diğer internet sitelerinden farklı olması gerekir.Aynı zamanda sitedeki içerikler birbirinden farklı olmalıdır.

Hizmet

Google hizmet verdiği internet sitelerine arama sonuçlarında üst sıralarda bulunma fırsatı tanımaktadır.Verilen hizmetin o sektöre bağlı olması seo açısından önemlidir.Bu sayede gerçek hedef kitlenize yakınlaşmış olursunuz.

SEO Kurgusu Nasıl Olmalı?

SEO çalışmalarında sürekli bir kurgu stratejisi yaratılmalıdır.Bu stratejiler belirle zamana ve süreç akışına göre yapılmalıdır.Bir bebeğin doğumundan büyümesine kadar geçen süreçteki hassasiyet gibi . SEO dijital dünya için neden önemli? Çünkü bir web sitesi de doğallık esasında gelişmeye engel olmadan ilerlemelidir.İnternet sitenizdeki ziyaretçi sayısı içerik sayınızın artışıyla doğru orantıda ilerlemelidir. Aksi halde Google kriterleri açısında internet sitesi alt sıralarda yer alabilir.

 

 

Yorum Yap


2 Yorum

TY

Louise Armero

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

CEVAP:

TY

Teknova Yazılım

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.