Youtube Seo Çalışması

youtube,seo,analizi,arama,motoru,optimizasyonu

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harfleriyle kısaltılarak oluşmuş bu terim türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur.SEO,arama motorlarında özellikle Google'da internet sitelerinin üst sıralara yükselmesini sağlayan çözümler bütünüdür.Hedef anahtar kelimelerle rakip analizi yapılarak SEO çalışmasına başlanabilir.Onpage ve offpage yani site içi ve site dışı seo olarak ikiye ayrılır.Web sitelerini iyileştirerek daha kaliteli sonuçlar elde etmek için gereklidir.

YouTube İçin SEO Önemli

YouTube,Google 'un sunduğu bir videolar bütününden oluşan bir platformdur.Güncel olarak Youtube da hobi veya iş olarak videolar üreten Youtuberlar mevcuttur.YouTube’da başarılı olmak kolay gibi gözüksede ilginç videolar veya çok izleneceğini düşündüğünüz videoları yaratmak başarılı olacağı anlamına gelmez.

Youtube'da başarılı olmanız için öncelikle sanki kendi işyeriniz ve buna bağlı sorumluluğunuz varmışcasına önem verilmesi gereken ayrıca dijital dünyada bulunan internet sitenizin değeri kadar düşünmeniz önem arz etmektedir.İnternet sitelerinden ayrılan farkı video içerikleriyle üretilen bir platformun ikinci bir arama motoru gibi çalışmasıdır. YouTube için önemli bir yapay zeka algoritmalarına sahip arama motoru olarakda tanımlayabiliriz.YouTube'da bulunan videolar belli kriterleri göz ardı edilmeden yansımaya başladı. 

Söz konusu önemli kriterleri en iyi şekilde çözüm sunabilmek için Youtube seo konusuna hakim bir uzmanla oluşturulacak video içerikleri geniş kitlelere erişim sağlayarak başarılı sonuçlar çıkarır. Sunduğunuz videolar ile kullanıcılar arasındaki etkileşimi artırmak için aynı web sitesinde olduğu gibi YouTube üzerinde de SEO çalışmasına ve stratejisine ihtiyaç vardır.

YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO  dünyanın en çok aramalara sahip olduğu bir nevi arama motoru gördüğü Youtube da yayınlanan videoları daha çok kişiye ulaştırmak için yapılan çalışmalara denir.Bu çalışma iki önemli hususta biraraya gelir.Öncelikle çalışma ve analiz yapılarak youtube seo sayesinde videoyu daha çok kişiye ulaştırmak,benzer videolarda üst sıralara yükselmesini sağlamaktır.

Youtube da videoları olan bir çok kişi daha çok takipçiye ve beğeniye ulaşmak içeriklerin populer olmasını sağlamak ve bunlardan maddi kazanç elde etmesi adına hareket etmektir.Youtube a video içerik üretme olayı çok insanın yaptığı bir durum olduğundan beri Youtube da bir kanal kolayca büyümemektedir.İstenilen sonuca başarıya populerliğe ulaşmak için kesinle Youtube Seo çalışması yapılması gerekir. 

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Çalışmanın maddeler halinde inceleyecek olursak;

  • Öncelikle üreteceğiniz videoda youtube seo kriterleri açısından içerik kaliteli olmalıdır.İçeriğinizi ilgi çekecek hale getirip merak uyandıracak şekilde oluşturulmalıdır.
  • Video üretilirken kurgu montajı düzenlenmesi dikkat edilmelidir.İnsanları rahatsız edecek bir video kullanıcı tarafında az izlenmeye sebebiyet verir.
  • Bir video içerik üretilirken en önemli husus başlıktır.Başlığın ilgi çekici ve net olması videonuzun daha çok önplana çıkmasını sağlar.
  • Başlıkta kullandığınız anahtar kelimeleri açıklama kısmındada geçmesine dikkat ediniz.Seo çalışmasında bu özellik önemlidir.Google aramalarında üst sıralara çıkmak için önemli bir kriterdir.
  • Videonuzun kapak resmi özenle ve tertiple hazırlanması gerekir.Yüz ifadeleri veya önemli bir andaki resimle düzenlenmiş bir kapak resmi daha çok tıklanma almanızı sağlar.Basit bir görsel daha az tıklanma alacaktır.
  • Videolarınızda kategoriler önemlidir.İçeriğinizi belli bir kategoride oluşturmanız benzer videoları aynı kategoride toplamak izleyen kullanıcılar için daha çok izlenmesine takip edilmesine fırsat verir.
  • Eğer yurtdışı lokasyonlu kullanıcılarıda hedefliyorsanız videolarınıza altyazı ekleyerek daha çok kişi tarafından izlenmeyi sağlayabilirsiniz.
  • Youtube seo çalışmasında kaliteyi arttıracak bir özellikte kriterlere uyan güvenilir sosyal medya sitelerinde paylaşım yapmaktır.Youtube hesabınızı sosyal medyada paylaşarak daha çok takipçiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap


2 Yorum

TY

Louise Armero

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

CEVAP:

TY

Teknova Yazılım

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.